venue burgee

2015 Cox Series II

Barrington Yacht Club

RACE 3

R 2 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 185900, Distance: 4.6
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S Aviato J 109 52209 Clare McMillan 69 200237 1:03:37 0:58:20 1.0
2 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 200930 1:10:30 1:01:59 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 200936 1:10:36 1:02:05 3.0
4 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 201514 1:16:14 1:02:54 4.0
5 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 200935 1:10:35 1:03:00 5.0
6 Class S Vamoose J120 51233 Bob Manchester 48 200820 1:09:20 1:05:39 6.0
7 Class S MOONDOG C&C 115 52129 Brian Abbott / James Arraghi 75 201147 1:12:47 1:07:02 7.0
8 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 201553 1:16:53 1:07:13 8.0
9 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 201542 1:16:42 1:08:11 9.0
10 Class S SWAG J - 24 659 Rachelle Cambria / Micheal Reuter 174 202128 1:22:28 1:09:08 10.0
11 Class S FALCON 2.0 J - 105 50988 Charles Stoddard 93   DNC   12.0

R 2 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 190700, Distance: 2.3
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A CANEEL Pearson 10M 22926 Chip Hawkins 174 194650 0:39:50 0:33:10 1.0
2 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 194854 0:41:54 0:34:49 2.0
3 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 195424 0:47:24 0:39:26 3.0
4 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walter Rok 161 195357 0:46:57 0:40:47 4.0
5 Class A THISTLE Tartab Ten 118 John Hause 154 195353 0:46:53 0:40:59 5.0
6 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 218 195810 0:51:10 0:42:49 6.0
7 Class A CACHALOT C&C 32 cb 210 Phil Stockwell 197 195925 0:52:25 0:44:52 7.0
8 Class A WINDWALKER O'Day 34 51134 George Stamaphas 195944 0:52:44 0:52:44 8.0
9 Class A RED DWARF Hunter 25 52483 Yann Jaquet 231   DNC   10.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com