venue burgee

2015 Cox Series II

Barrington Yacht Club

RACE 3

R 3 - Class S Fleet - July 21, 2015 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 192658 0:51:58 0:44:34 1.0
2 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 192737 0:52:37 0:46:01 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 192914 0:54:14 0:46:50 3.0
4 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 193415 0:59:15 0:47:39 4.0
5 Class S MOONDOG C&C 115 52129 Brian Abbott / James Arraghi 75 192815 0:53:15 0:48:15 5.0
6 Class S Aviato J 109 52209 Clare McMillan 69 192833 0:53:33 0:48:57 6.0
7 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 193141 0:56:41 0:49:17 7.0
8 Class S FALCON 2.0 J - 105 50988 Charles Stoddard 93 193146 0:56:46 0:50:34 8.0
9 Class S SWAG J - 24 659 Rachelle Cambria / Micheal Reuter 174 193713 1:02:13 0:50:37 9.0
10 Class S Vamoose J120 51233 Bob Manchester 48 193032 0:55:32 0:52:20 10.0
11 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 193636 1:01:36 0:53:12 11.0

R 3 - Class A Fleet - July 21, 2015 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184200, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 194307 1:01:07 0:48:47 1.0
2 Class A CANEEL Pearson 10M 22926 Chip Hawkins 174 194231 1:00:31 0:48:55 2.0
3 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 194602 1:04:02 0:50:10 3.0
4 Class A THISTLE Tartab Ten 118 John Hause 154 194423 1:02:23 0:52:07 4.0
5 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 218 195108 1:09:08 0:54:36 5.0
6 Class A CACHALOT C&C 32 cb 210 Phil Stockwell 197 195409 1:12:09 0:59:01 6.0
7 Class A WINDWALKER O'Day 34 51134 George Stamaphas 194910 1:07:10 1:07:10 7.0
8 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walter Rok 161   DNC   10.0
8 Class A RED DWARF Hunter 25 52483 Yann Jaquet 231   DNC   10.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com