venue burgee

2015 Cox Series II

Barrington Yacht Club

RACE 6

R6 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 6.0
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 194929 1:14:29 0:57:05 1.0
2 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 194356 1:08:56 0:57:50 2.0
3 Class S FALCON 2.0 J - 105 50988 Charles Stoddard 81 194143 1:06:43 0:58:37 3.0
4 Class S MOONDOG C&C 115 52129 Brian Abbott / James Arraghi 75 194120 1:06:20 0:58:50 4.0
5 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 194412 1:09:12 0:59:18 5.0
6 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 194529 1:10:29 0:59:23 6.0
7 Class S AVIAT0 J 109 52209 Clare McMillan 69 194142 1:06:42 0:59:48 7.0
8 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 194617 1:11:17 1:00:11 8.0
9 Class S VAMOOSE J120 51233 Bob Manchester 54 194127 1:06:27 1:01:03 9.0
10 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 194898 1:14:38 1:02:02 10.0
11 Class S SWAG J - 24 659 Rachelle Cambria / Micheal Reuter 174   DNC   12.0

R6 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184200, Distance: 4.0
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 203 193224 0:50:24 0:36:52 1.0
2 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 193156 0:49:56 0:37:36 2.0
3 Class A CANEEL Pearson 10M 22926 Chip Hawkins 174 193133 0:49:33 0:37:57 3.0
4 Class A THISTLE Tartab Ten 118 John Hause 154 193342 0:51:42 0:41:26 4.0
5 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 218 193847 0:56:47 0:42:15 5.0
6 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walter Rok 161 193610 0:54:10 0:43:26 6.0
7 Class A WINDWALKER O'Day 34 51134 George Stamatakos 181 193840 0:56:40 0:44:36 7.0
8 Class A CACHALOT C&C 32 cb 210 Phil Stockwell 197 194006 0:58:06 0:44:58 8.0
9 Class A RED DWARF Hunter 25 52483 Yann Jaquet 231   DNC   10.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com