event burgee venue burgee

2012 Cox Memorial Series

Barrington Yacht Club

2012 Super Tuesday

R1 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 6.0
Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points Notes
Class S Alice Catalina 38 30293 Bill Barlow 117 194648 1:11:48 1:00:06 1.0
Class S Mighty Puffin J-29 269 Steve Thurston 111 194626 1:11:26 1:00:20 2.0
Class S Cepheus Quest 33 33006 Matthew Asaro 99 194545 1:10:45 1:00:51 3.0
Class S Dirty Harry J-29 40561 Jack McGuire 111 194726 1:12:26 1:01:20 4.0
Class S Hawk J-29 63100 Charles McCoy 111 194743 1:12:43 1:01:37 5.0
Class S Bombaloo J-24 4238 Ian Hopkins 174 195437 1:19:37 1:02:13 6.0
Class S Mischef Lyman Morse 40 1976 David Schwartz 85 194546 1:10:46 1:02:16 7.0
Class S Leonessa Finn Flyer 31 686589 Raymond DeLeo 166 195439 1:19:39 1:03:03 8.0
Class S Sugaree J-29 51229 James Cornwell 111 194932 1:14:32 1:03:26 9.0
Class S Shearwater Sidney 36 2063R Chris Bjerregaard 54 194455 1:09:55 1:04:31 10.0
Class S Resilience C&C 99 87 Henry Spalding 103 195144 1:16:44 1:06:26 11.0
Class S Jig- a Jug J-24 444 Rob Heinel 174 195437 DNS   13.0
Class S Coconut Beneteau 36.7 52911 Thomas D'Albora 78   DNC   14.0

R1 - J-30 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 184100, Distance: 6.0
Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points Notes
J-30 Wicked J-30 323 Clare Mc Millan 138 1 1.0
J-30 Falcon J-30 229 Charles Stoddard 138 2 2.0
J-30 Nemesis J-30 435 Mark Rotsky 138 3 3.0
J-30 Rhapsody J-30 348 Bill Kneller 138 4 4.0
J-30 Blitz J-30 122 Kevin Dakan 138 5 5.0
J-30 MMMMM J-30 30735 Bob Rude 138 DNF 7.0

R1 - Class A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 184700, Distance: 6.0
Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points Notes
Class A Caneel P 10M 22926 Chip Hawkins 174 200806 1:21:06 1:03:42 1.0
Class A Panacea Sabre 34 31807 Jamie Foster 186 201106 1:24:06 1:05:30 2.0
Class A Haraka Beneteau 42 208 Craig Forbes 101 200302 1:16:02 1:05:56 3.0
Class A Presto Presto 30 3001 Phil Garland 180 201134 1:24:34 1:06:34 4.0
Class A Imagine C & C 33 63131 Walt Rok 161 201217 1:25:17 1:09:11 5.0
Class A Katama Pearson 39 42 Bill Shaw 162 201253 1:25:53 1:09:41 6.0
Class A Thistle Tartan T-10 118 John Hause 166 201429 1:27:29 1:10:53 7.0
Class A Phoenix Pearson 36 12247 Bruce H. Cox 164 201430 1:27:30 1:11:06 8.0

R1 - Class B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 190100, Distance: 3.0
Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points Notes
Class B R-Yot C*C 25 MK II 736 Wiley Crockett 248 195125 0:50:25 0:38:01 1.0
Class B Cecelia Sabre 28 142 Mike Stanchia / Joe Kaiser 240 195110 0:50:10 0:38:10 2.0
Class B Avalon Cal 25 1232 Bob Wart 249 195302 0:52:02 0:39:35 3.0
Class B Serenity C&C 29 Mk1 22234 Ben Block 219 195143 0:50:43 0:39:46 4.0
Class B And She Was Lippincott 30 41615 Jonathon Banks 208 195120 0:50:20 0:39:56 5.0
Class B Cachalot C & C 33 210 Chris Abadi / Phil Stockwell 203 195145 0:50:45 0:40:36 6.0
Class B Woodwinds Herreshoff Alerion 4 Julia Califano 270 195818 0:57:18 0:43:48 7.0
Class B Bonny Doon C&C 24 23666 Roger Carney 261   DNC   10.0
Class B Pamala Vixen 34 19 James Kelleher 199   DNC   10.0

R1 - Class SS Fleet

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 190700, Distance: 3.0
Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points Notes
Class SS Scot Free Sea Sprite 228 Rob Browne 270 1 1.0
Class SS Lulabelle Sea Sprite 747 Carter Hall 270 2 2.0
Class SS Pale Rider Sea Sprite 326 Brian Anderson 270 3 3.0
Class SS Merganser Blue Sea Sprite 516 David Lindquist 270 4 4.0
Class SS Elf Sea Sprite 141 Halsey Herreshoff 270 DNC 6.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com